V minulém díle jsme si prošli tooltab Quick a Adjustments. Dnes navážeme a přesuneme se k tooltabům s názvy Lens (objektiv) a Color (barvy).
LENS
V sekci Lens nalezneme většinou funkce, které nám pomohou upravit plochu obrazu a případné vady objektivu. Dále je tu možné kompenzovat nebo přidávat například vinětaci.
Crop (ořez fotografie)
Slouží pro úpravu fotografie ořezem. Lze udělat libovolný ořez nebo si nastavit pevně poměr stran (například, když chcete ořezávat do čtverce). Různé poměry stran hledejte pod volbou “ratio”.
Občas narážím v C1 na to, že nový uživatelé neví jak potvrdit specifickou funkci a dostat se zase do “základu” a pracovat dál. Většinou jde o to, že máte aktivovanou funkci kurzoru. Jaká je aktivní vidíte v toolbaru uprostřed nahoře. Stiskněte “ruku” nebo stiskněte klávesu “H” a vše bude potvrzeno a můžete pokračovat jako dosud.
Rotation & Flip
Je určeno k porovnání fotografie - například když vám padá horizon. Můžete vyrovnávat na táhle, otáčet celou fotografii o 90° nebo využít funkci “straighten” (najdete také v cursor tools). Pomocí straighten uděláte čáru například na horizontu a podle této čáry se vám fotografie srovná. Stačí opět stisknout klávesu “H” a můžete pokračovat.
Lens correction (korekce objektivu)
Většině lidem stačí, když program rozpozná objektiv se kterým byla fotografie pořízena a jeho profil se aplikuje na fotografii. To znamená, že jsou tímto profilem kompenzovány “vady” objektivu jako je například soudkovitost, vinětace, difrakce, chromatická aberace apod.
Purple fringing
Potřebujete dostat purpurový nádech například, když fotíte v protisvětle? Ti šťastnější toto nikdy neřešili, ale občas se stane, že je potřeba takové drobnosti kompenzovat. Jednoduše potáhnete táhlem a sledujete zda je výsledek pro vás adekvátní.
Vignetting (vinětace)
Slouží k přidání nebo ubrání vinětace. Některé objektivy vinětují výrazně a tam se hodí vinětaci ubrat, někdo naopak přidává. Vybrat si můžete z kruhové a eliptické vinětace.
COLOR
Slouží pro správu barev. Najdeme tu stejně jako v Quick funkci White balance a Black & White. Navíc jsou tu dvě funkce navíc.
Base charakteristics (základní charakteristika)
Podobně jako v Lens correction Capture One automaticky pozná s jakým fotoaparátem jste fotili a podle toho se chová. V tomto místě najdeme také pod “Curve” profily simulací FUJIFILM (Provia, Astia, Acros apod.)
White balance (vyvážení bílé)
Jsem popisoval ve čtvrtém díle.
Color editor (editace barev)
Slouží k úpravám jednotlivých barevných kanálů. Lze upravovat saturaci, světlost apod. u jednotlivých barev. Táhlo “Hue” vytváří posun na dané barvě. Takto například docílíte toho, že zelená na fotografiích bude více modrá.
Kdo chce mít barvy pod úplnou kotrolou, tak si může zatrnout volbu “View selected color range” (úplně dole), která vám odbarví fotografii až na danou barvu - díky tomu vidíte kde přesně barvu upravujete a co se s ní děje.
Black & White
Jsem popisoval ve čtvrtém díle
Pavel Vávra